Hypotéka, nebo nájem

23. června 2011 v 20:02 |  Rady
Nejistota dvouměsíční výpovědní lhůty z bytu na jedné straně a dluh na několik desítek let na straně druhé. V konkurenci nájemního bydlení a hypotéky v České republice dlouhou dobu vítězila druhá ze zmiňovaných variant. Situace se však v poslední době pomalu mění.


Pravidla, podle kterých banky svým klientům hypotéky poskytují, v době ekonomické krize zpřísnila. Ceny bytů sice v průměru poklesly, nejvíce ale u těch nejméně žádaných bytů - bytů, které zatím neprošly rekonstrukcí, a bytů v panelových domech na okrajích velkých měst s nepříliš kvalitní vybaveností a dostupností.
Zároveň však mírně roste i nájemné, které prochází deregulací. Jednoznačná odpověď, zda je v České republice výhodnější platit nájem, nebo koupit vlastní byt, tedy neexistuje.
I kdyby bylo splácení hypotéky jednoznačně výhodnější než placení nájemného, pro řadu lidí jsou hypotéky stále nedostupné. Ať už jde o ty, kteří nemají našetřeno a sotva s příjmem vycházejí, nebo o drobné živnostníky.
Situace se liší podle velikosti města a ceny nemovitostí a nájmů v něm. Zatímco v malých městech je zajímavější variantou bydlení koupě bytu před platbou nájmu, v Praze a v jiných velkých městech je situace odlišná.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama