Poplatky za hypotéku stojí desetitisíce

23. června 2011 v 20:25 |  Rady
Váháte, zda si vzít hypotéku, k čemuž nízké úrokové sazby lákají? Jen v průběhu posledního roku se snížily k hranici 4,2 procenta, a dostaly se tak na nejnižší úroveň od roku 2006. Také stále ještě platí daňové zvýhodnění hypotečního bydlení, při kterém vám stát ze zaplacených úroků vrátí až několik desítek tisíc korun.

Při kalkulaci nové hypotéky se však není možno řídit jen výší úrokové sazby. Významnou položku činí také poplatky za služby, díky nimž vám mohou banky za dobu čerpání hypotéky odlehčit peněženku až o několik desítek tisíc korun.
Začněme odhadem nemovitosti, kterou si chcete pořídit, za který dáte prakticky u všech ústavů mezi třemi a pěti tisíci korun. Odhad většinou provádí banka nebo s ní smluvený odhadce.
Poté následuje posouzení úvěru a smluvní dokumentace, jež vás může vyjít až na 30 tisíc korun. Některé banky nabízejí tuto službu zadarmo, jiné si účtují desetiny procent z výše úvěru. Banky poplatek účtují až ve chvíli, kdy je úvěr uzavřen.
Další finanční prostředky vynaložíte na to, že můžete hypotéku vůbec čerpat. Banky tento poplatek účtují obvykle po čtvrtém měsíci čerpání hypotéky. Některé banky tuto službu nezpoplatňují.
Pozor také na smluvně sepsané pasáže o předčasném splácení hypotéky. Které může klienta přijít až o deset procent dráž, než kdyby splácel podle původního plánu. A konečně je zde také poplatek za vedení úvěrového účtu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama