Jak vybrat vhodnou hypotéku

3. ledna 2012 v 7:06 |  Rady
První, čeho si všimnete v nabídce hypotečních úvěrů bude patrně úroková sazba.

Při zvažování, u jaké banky si hypotéku vzít, se nesoustřeďte pouze na čísla z informačních letáků. Prostudujte si pečlivě podmínky každé z bank, o kterých uvažujete. Mnohde se dozvíte, že slovíčko "od" přidružené k výši úrokové sazby, vlastně znamená, že zrovna vy na výhodnou nabídku nedosáhnete a budete se muset se spokojit s vyšší sazbou.
Pamatujte však na to, že úroková sazba není jedinou důležitou podmínkou úvěru. Informujte se také, zda se k němu vztahují další podmínky a poplatky. Kupříkladu některé banky požadují, abyste si u nich otevřeli běžný účet: tedy poplatky za jeho vedení je nutno připočítat ke splátce úvěru. Pozornost věnujte také tomu, jaké dodatečné služby umí banka poskytnout. Běhání po úřadech, zajišťování výpisu z katastru nemovitostí nebo sehnání dobrého odhadce ceny nemovitosti vás může připravit o spoustu času a řádově tisíce korun. Některé banky nabízí svým klientů vyřízení těchto záležitostí, čímž vám ušetří spoustu času a peněz. Hodit se může také možnost splatit dříve část úvěru bez dodatečných poplatků, zejména očekáváte-li v brzké budoucnosti zisk většího obnosu peněz.
ještě před podpisem rezervační smlouvy na nemovitost je vhodné se informovat o přesných podmínkách hypotéky a to, na jakou výši úvěru dosáhnete. Tím se vyhnete situaci, kdy po zaplacení zálohy nezjistíte, že si nemovitost nemůžete koupit. Do banky můžete přijít i s nepodepsanou kupní smlouvou a začít si vyřizovat úvěr, což je pro klienta lepší i proto, že mnoho realitních společností má ve smlouvě zakotveno penále pro případ, že z transakce sejde vinou kupce. Ten pak nejen nezíská nemovitost, kterou chtěl koupit, ale navíc mnohdy přijde i o desetitisícové částky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama