Tichý souhlas a jeho záludnosti

4. ledna 2012 v 6:58 |  Rady
Tichý souhlas, který běžně používají pojišťovny, banky a další firmy k potvrzení změn obchodních podmínek včetně cen, může nepozorné lidi v záplavě jiných reklamních a marketingových sdělení zasílaných do emailů a poštovních schránek snadno připravit o tisícikorunové částky.

Princip, podle kterého se můžete dostat do problémů, je jednoduchý - elektronicky či poštou obdržíte obsáhlý dopis s informací o tom, že se mění obchodní podmínky nebo se zvyšuje cena služby (například u pojistné smlouvy). Pokud smluvní vztah výslovně a písemně nevypovíte, tak se má za to, že s novými podmínkami zcela souhlasíte, jste s nimi seznámen, a nesete tedy i důsledky, pokud je porušíte.
Lidé však bývají nepozorní a dopisy či emaily s podrobnými dlouhými texty mnohdy pozorně nečtou, jen je proletí očima. Po letech pak mohou být v šoku, když po nich firma požaduje zaplatit částku, která často přesahuje možnosti jejich rodinného rozpočtu a její vymáhání může snadno skončit i exekucí.

Nenápadná avšak zásadní změna

Například jeden tuzemský poskytovatel internetových služeb, který registruje webové domény (adresy) donedávna řešil situaci tak, že když vypršela platnost její registrace, tak poslal zákazníkovi výzvu emailem, a pokud ten neuhradil na další rok částku činící přibližně 200 korun za jednu doménu, tak ji firma po určité době prostě z registru vyřadila.
Avšak poskytovatel této internetové služby změnil majitele, a s ním se změnily i obchodní podmínky. Klienti o tom dostali emailem zprávu, s tím, že to vyžadovalo si přečíst obsáhlý text. Odkliknout souhlas jde samozřejmě i bez přečtení, a tak se služba automaticky prodloužila, stejně jako u tichého souhlasu.
Když jste ale na doménu zapomněli, protože ji vlastně nepotřebujete, a tudíž jste ji ani nezaplatili na další období, tak vám přišla na email výzva, že vypršela platnost domény a nezaplatili jste za další období. Jenže firma už doménu drží v registru dále, automaticky ji nevyřadí, a vedou vás coby dlužníka. Pokud člověk výzvu přehlédne s vědomím, že doménu nepotřebuje a ona se přece automaticky z registru vymaže, jak tomu bylo dříve, je na velkém omylu.

Může dojít i na exekuci

Léta může tento malý stovkový dluh naskakovat, a buď vám přijde platební rozkaz, nebo to vlastník pohledávky dá přímo k soudu a exekuci. Vždy je pak z pár stovek několik tisíc za právní kroky a úroky.
Podobná situace je i u jiných služeb. Například když Česká pojišťovna nedávno plošně zdražila staré letité pojistky. U klientů, kteří na její sdělení písemně nereagovali, se má za to, že prostě se zvýšenou cenou souhlasí, a pokud ji nezaplatí, jsou dlužníci.

Tichý souhlas jako bič na pomalé úřady

Tichý souhlas také figuruje jako důležitý moment i ve stavebních řízeních. Právníci ovšem také znají institut tichého souhlasu coby možného biče na úřady, protože pokud správní úřad v některých případech nekoná, může se mít právě díky tichému souhlasu za to, že žádosti občana vyhověl.
Existuje také tichý souhlas v pro občana velmi pozitivním smyslu, kdy je správní orgán vázán lhůtou, ve které musí reagovat na vaši žádost, a pokud nereaguje, vychází zákon z toho, že žádost je schválena.
Zdroj:
Tématické stránky:
Capitalism - cheaty pro tuto hru.
Vtipy:
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama