Úroky z hypotéky snižují základ daně

19. března 2012 v 8:09 |  Rady
Všichni daňoví poplatníci, kteří v roce 2011 zaplatili úroky z hypotéky nebo stavebního spoření, si mohou o jejich výši, pokud splní podmínky uvedené v § 15 odst. 3 zákona o daních z příjmů, snížit základ daně.

Základní podmínkou tohoto odpočtu je, že hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření byl využit na financování bytové potřeby k vlastnímu trvalému bydlení.
Jedná se především o výstavbu bytového domu, bytu, rodinného domu, zakoupení těchto nemovitostí, zaplacení členského vkladu bytovému družstvu, koupi pozemku pro výstavbu bytové potřeby, údržbu nemovitostí užívaných k bydlení atd.
Základ daně nelze o hodnotu zaplacených úroků snížit v situaci, kdy předmětnou nemovitost využíváme k podnikání nebo k pronájmu.
Zaplacené úroky z hypotéčního úvěru či stavebního spoření uvádíme na řádku 47 ve 3. oddíle formuláře daňového přiznání k dani z příjmů fyzických osob a můžeme je uplatnit do výše 300 000 Kč ročně na jednu domácnost. Finančnímu úřadu jejich úhradu dokládáme potvrzením od stavební spořitelny či banky přiloženým k daňovému přiznání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama